Morsowanie dla początkujących – jak je przetrwać?

Z natury jesteś osobą ciepłolubną, która najlepiej funkcjonuje latem, gdy temperatura powietrza przekracza wartość trzydziestu stopni, a słońce grzeje wręcz niemiłosiernie i to niezależnie od pory dnia? W takim razie mogłeś sobie od razu założyć, że morsowanie nie jest dla ciebie. A być może to właśnie ta aktywność pozwoliłaby ci na swobodne oswojenie się z niższymi temperaturami i uczuciem chłodu czy nawet mrozu. Jak zacząć morsować? Przede wszystkim zrób to z kimś bliskim albo nawet z całą grupą morsów. Nie próbuj wchodzić do zimnej wody w pojedynkę. Klub morsów działają teraz prawie we wszystkich miastach, dlatego w każdej chwili możesz się do nich zapisać, aby przeżyć to pierwsze morsowanie z doświadczoną już ekipą.

W grupie zawsze jest przecież raźniej. Człowiek z natury ma potrzebę życia w stadzie i bycia jego częścią, dlatego gdy widzi, że inni ludzie coś robią, od razu za nimi podążą, nawet jeśli świadomie nie miałby na to żadnej ochoty. Jeżeli wszyscy członkowie klubu morsa wejdą do wody, ty również to zrobisz. Wystarczy, że spojrzysz na ich roześmiane twarze i bijące z ich oczu szczęście. Sam będziesz chciał poczuć się dokładnie tak samo. Nie myśląc więc o niczym innym, zanurzysz się w wodzie i bardzo szybko ten najgorszy moment będziesz mieć już za sobą.

Jak zacząć morsować? Rób to przede wszystkim na spokojnie. Wchodź do wody powoli. Staraj się głęboko oddychać, a wręcz skupiać na oddechu zamiast myśleć o tym, jak bardzo jest ci zimno i jak bardzo masz już ochotę wrócić do domu i owinąć się ciepłym kocem. Zanurzaj się stopniowo. Jako że dłonie marzną zwykle najszybciej, możesz nawet trzymać je nad głową albo ukryć w grubszych rękawiczkach. Gdy już wejdziesz do wody, pamiętaj, by cały czas się niej ruszać. Jeżeli staniesz w miejscu, na pewno bardzo szybko zrobi ci się zimno.

To takie ogólne podstawy morsowania, które każdy powinien znać. No i pamiętaj, że morsowanie ma ci dawać radość. Jeżeli nie odczujesz z niego żadnej przyjemności, być może po prostu nie jest to aktywność dla ciebie.