Jak znaleźć dobrego nauczyciela jogi?

Teoretycznie mogłabyś ćwiczyć jogę sama, ale czy byłoby to dla ciebie bezpieczne, to już trudno powiedzieć, bo wszystko zależy od twojego indywidualnego doświadczenia. Jeżeli więc jest ono totalnie zerowe, tak naprawdę nawet najprostszy joga trening wykonany na własną rękę może ci niestety zaszkodzić. Zamiast ryzykować i to ryzykować własnym zdrowiem, znajdź dla siebie dobrego instruktora, który na spokojnie wprowadzi cię do tego nowego świata ćwiczeń i pozwoli ci się z nim oswoić. Joga jest piękna i wartościowa, jeśli jest praktykowana poprawnie. Takiej jogi nauczy cię jedynie dobry nauczyciel, którego już teraz powinnaś zacząć dla siebie szukać.

Jak pokrótce scharakteryzować dobrego nauczyciela jogi? Otóż będzie to przede wszystkim osoba kompetentna, posiadająca uprawnienia do tego, by przeprowadzać joga trening. Uprawnienia możesz sprawdzić. Upewnij się po prostu, że wybrany instruktor jest instruktorem dyplomowanym i ma pewne doświadczenie – przynajmniej pięcioletnie. Jeżeli masz zamiar wykonywać joga ćwiczenia przeznaczone do wzmacniania bądź rozluźniania kręgosłupa, powinnaś też sprawdzić, czy nauczyciel posiada wykształcenie fizjoterapeutyczne, które pozwoli mu przeprowadzać zajęcia w sposób bezpieczny i to nawet dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia związane z odcinkiem lędźwiowym czy szyjnym.

Tuż po wejściu na salę treningową i przy pierwszym spotkaniu z nowym instruktorem powinnaś zostać poproszona o krótkie opisanie swojego aktualnego stanu zdrowia. Musisz czuć, że nauczyciel rzeczywiście się tobą interesuje. Powinien więc spytać cię o przebyte choroby i jakiekolwiek schorzenia, ale też i tryb prowadzonego życia oraz dotychczasowe doświadczenia z ćwiczeniami. Kompetencje i profesjonalizm instruktora najłatwiej jednak ocenisz już w trakcie samego treningu. Jeżeli nauczyciel ma cię gdzieś i kompletnie nie zwraca na siebie uwagi, cały czas przesiadując na telefonie, nie powinnaś poświęcać na niego swojego czasu i pieniędzy. Wykonując jakiekolwiek joga ćwiczenia, musisz być zawsze obserwowana przez instruktora, by ten w razie potrzeby szybko skorygował ustawienie twojego ciała.

1 thought on “Jak znaleźć dobrego nauczyciela jogi?

  1. Akurat ja nie miałam problemu ze znalezieniem nauczyciela jogi. Wszystkie osoby z którymi współpracowałam robiły to z pasji i zamiłowania do jogi.

Comments are closed.