Wpływ sterydów na zdrowie

Stosowanie sterydów anabolicznych staje się coraz bardziej powszechne wśród młodych mężczyzn. Biorą je w celu szybkiego budowania masy mięśniowej, ale mogą one powodować poważne skutki uboczne i uzależnienie.

W zakrojonym na szeroką skalę badaniu epidemiologicznym opublikowanym w Performance Enhancement & Health przeanalizowano dane pochodzące od kanadyjskich nastolatków i młodych dorosłych i stwierdzono, że stosowanie środków anabolicznych jest bardziej rozpowszechnione niż sądzą organy służby zdrowia wśród młodych ludzi, którzy nie są kulturystami ani elitarnymi sportowcami i którzy angażują się w ryzykowne zachowania związane ze stosowaniem tych produktów.

Poza problemami z erekcją czy agresywnością, jakie mogą powodować sterydy anaboliczne, produkty te mogą poważnie uszkodzić wątrobę.

CZYM SĄ STERYDY ANABOLICZNE?

Sterydy anaboliczne to syntetyczne (wykonane przez człowieka) wersje testosteronu, głównego hormonu płciowego u mężczyzn. Substancja ta jest potrzebna do rozwoju i utrzymania pewnych męskich cech płciowych, takich jak wzrost mięśni, owłosienie twarzy i głęboki głos.

Lekarze mogą przepisać sterydy anaboliczne w celu leczenia niektórych problemów hormonalnych u mężczyzn, takich jak opóźnione dojrzewanie i utrata mięśni spowodowana przez niektóre choroby, takie jak rak lub AIDS, ale niektórzy ludzie nadużywają tego produktu.

STERYDY ANABOLICZNE PROWADZĄ DO UZALEŻNIENIA

W badaniu przeanalizowano przypadki ponad 2700 kanadyjskich nastolatków i młodych dorosłych i stwierdzono, że 1,6% przyjmuje sterydy anaboliczne nie będąc sportowcami, a 82% z nich to mężczyźni. 25% osób, które przyznały się do zażywania sterydów anabolicznych, doświadczyło silnej chęci ponownego ich zażycia lub stosowało je przez dłuższy czas niż początkowo planowało. Ponadto 1 na 6 kontynuował ich przyjmowanie pomimo nawracających problemów fizycznych lub psychologicznych. Badanie wykazało również, że użytkownicy sterydów częściej sięgali po marihuanę i inne nielegalne substancje, takie jak kokaina, stymulanty, MDMA i psilocybina.

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE ZDROWOTNE NADUŻYWANIA STERYDÓW ANABOLICZNYCH?

Oprócz uszkodzenia wątroby, istnieją inne znane negatywne konsekwencje:

  • Krótkotrwałe zaburzenia erekcji.
  • Zmiany w zachowaniu.
  • Bezsenność
  • Zwiększone ciśnienie krwi.
  • Cholesterol.
  • Trądzik
  • Agresja
  • Epizody depresyjne. Substancje te bardzo szybko zwiększają masę mięśniową, ale ponieważ muszą robić przerwy (nie można ich przyjmować w sposób ciągły) mięsień oscyluje i są okresy, w których się zmniejsza. Te zmiany w wyglądzie wpływają na nastrój. Dlatego gwarancją dobrej sylwetki jest zawsze prawidłowa dieta. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta, żeby zbudować masę mięśniową. 
  • Uszkodzenie wątroby.