Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Z dietami i odżywianiem dzieje się to samo, co z ubraniami i fryzurami: nagle pojawia się jakaś moda i wszyscy ślepo za nią podążają. Internet zapełnił się „specjalistami” i stronami z tysiącami, milionami miłośników keto, którzy z niemal sekciarską pasją bronią tej diety jako „wspaniałego rozwiązania problemu nadwagi”. Wtedy, w ciekawskim umyśle, pojawiają się pytania: na czym polega ta dieta ketogeniczna? Jak ją przeprowadzić? Jakim kosztem? Jakie pokarmy zawiera? Czy jest zdrowa?

Dieta keto pojawiła się w latach 20. XX wieku jako sposób na leczenie dzieci z epilepsją. W 2012 roku dr Gianfranco Capello z włoskiego Uniwersytetu Sapienza przetestował dietę na 19 tysiącach pacjentów z bardzo dobrymi wynikami. Od tego czasu stała się jednym z trendów dietetycznych.

Z czego się składa dieta keto?

Celem diety jest odzwyczajenie organizmu od zależności od energii z węglowodanów i zastąpienie jej energią z tłuszczu. Proces ten nazywany jest ketozą, od której pochodzi nazwa dieta ketogeniczna. Polega ona na zminimalizowaniu spożycia węglowodanów i białek i zastąpieniu ich znacznym zwiększeniem spożycia tłuszczów. Mówiąc o węglowodanach nie mamy na myśli tylko pieczywa, makaronu i ryżu czy ziemniaków, węglowodany to także owoce i warzywa. I kiedy mówimy o tłuszczach, niekoniecznie mamy na myśli skórki wieprzowe i smażone potrawy. Wręcz przeciwnie: dieta promuje spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak te pochodzące z tłustych ryb (tuńczyk, łosoś), orzechów i świeżych owoców, takich jak na przykład awokado.

Tak więc zamiast spożywać tzw. piramidę żywieniową 50-60% węglowodanów, 30% białka i 10% tłuszczu, dieta keto wymaga od nas spożywania 75-80% tłuszczu, przy czym węglowodany spadają do zaledwie 5-10% (mniej niż 50 gramów dziennie). W http://www.keto.pl znajdziesz dokładnie informacje na temat tego, z czego składa się dieta keto.

Jakie są tego efekty?

Te radykalne zmiany, którym poddaje nas ta dieta, nie są osiągane bez ryzyka. Podobnie jak inne restrykcyjne diety, mają one poważne skutki dla organizmu. Dieta Keto jest bardzo agresywna. Pierwsze utracone kilogramy to zazwyczaj woda, co oznacza, że można cierpieć na odwodnienie, a w niektórych przypadkach nawet na niewydolność nerek. W rzeczywistości żadna restrykcyjna dieta nie jest trwała w czasie, ponieważ nasz organizm potrzebuje składników odżywczych w sposób zrównoważony. Poza tym są inne, znacznie zdrowsze sposoby na odchudzanie bez tych zagrożeń.

Nie jest to zatem dieta, którą należy traktować lekko, tylko dla fanaberii, ponieważ może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Pamiętaj: Twoja dieta to poważna sprawa i wszelkie zmiany w sposobie odżywiania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, zwłaszcza w przypadku tak inwazyjnej diety jak dieta keto.