Jak urozmaicić trening biegowy?

Bieganie stało się w dzisiejszych czasach czymś normalnym. Często zdarza się, że każdego dnia coraz więcej osób decyduje się na założenie butów do biegania i wyjście na przebieżkę.

Wśród większości biegaczy powszechne jest podążanie co tydzień za 1 lub 2 trasami i bieganie w tym samym tempie. Robienie tego jest korzystne dla utrzymania optymalnej kondycji i przeciwdziałania codziennemu stresowi. Jeśli jednak celem jest postęp i poprawa wyników, biegacze powinni postawić na różnorodność w swoim treningu.

Według ekspertów monotonia w treningu jest tym, co prowadzi do znudzenia i utraty motywacji. Wręcz przeciwnie, urozmaicanie treningów i wyścigów pozwala biegaczowi poprawić swoje wyniki.

Porady

Aby urozmaicić treningi biegaczy, zaleca się rozpoczęcie przyjmowania takich sesji, jak:

-Przyspieszanie i zwalnianie – polega na wykonywaniu krótkich sprintów podczas treningów wytrzymałościowych. Jest to dynamiczny sposób biegania, który pozwala na zwiększenie prędkości. Przy przyspieszaniu należy stopniowo zwiększać prędkość, przechodząc od tempa regeneracyjnego do sprintu na dystansie 80-100m. Zwalnianie rozpoczyna się od sprintu i stopniowo schodzi się do tempa joggingu.

-Bieganie progresywne to trening polegający na systematycznym zwiększaniu intensywności kroku. Aby przećwiczyć tę modalność, należy wybrać trasę o długości 1 lub 2 km i zwiększać prędkość pomiędzy okrążeniami, bez odpoczynku. Na przykład pierwsze okrążenie przy 70% maksymalnego tętna, drugie przy 80%, a trzecie przy 90%.

– Możesz także urozmaicić bieganie, dzięki praktykowaniu runmageddon’u. Więcej o tym sporcie w artykule: https://www.napowaznie.pl/runmageddon-czyli-ciekawy-nowoczesny-sport

-Bieganie pod górę po długim dystansie może być świetnym sposobem na pracę nad wytrzymałością. Możesz biec pod górę przez 150 m przy 90-95% wysiłku i powtórzyć to 6 do 10 razy. Po tym czasie wykonaj długie, energiczne rozkroki. Odpoczywaj, spacerując lub uprawiając jogging.

-Trail running – Ta metoda treningu pozwoli organizmowi nauczyć się reagować na różne ukształtowanie terenu, dostosowując się z każdym krokiem. Biegacze powinni próbować biegać po nieznanym terenie, wchodząc do lasu lub biegając przez pola i szlaki.

-Zmienna prędkość – Bycie elastycznym pod względem prędkości biegu, tempa kroku i mocy pozwala na dostosowanie się do różnych powierzchni bez nadmiernego obciążania organizmu. Podczas tego typu treningu powinieneś starać się zmieniać swoje tempo, nie mając konkretnego planu czy celu.