Czy warto sięgnąć po kreatynę?

Trenując z pewnością, chcemy zmaksymalizować swoje wysiłki ku temu, aby osiągi naszego ciała wzrosły. Nie zaskakuje zatem fakt, iż sportowcy sięgają po różnego typu suplementy. Wśród nich dominuje zwłaszcza kreatyna, która jest popularna wśród osób dążących do wzrostu siły czy masy mięśniowej. Stąd też warto nieco uważniej przyjrzeć się temu suplementowi.

Profity, jakie zyskamy przyjmując ten suplement

Na początek wypada nadmienić to, że jest to substancja naturalnie występująca w naszym ciele. Jednak stosując ją doustne w formie suplentów diety, podnosimy znacząco udział w tkance mięśniowej. Fakt ten w konsekwencji prowadzi do stymulacji integracji białek mięśniowych, a dzięki temu ma miejsce szybszy wzrost masy mięśniowej. Jak czytamy na blogu SztukaOdchudzania.pl, kreatyna jest równie przydatna podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Suplementując monohydrat kreatyny, możemy więc w prosty sposób nabierać beztłuszczową masę. Naukowcy dowiedli również przeciwutleniające działanie kreatyny, a także możliwość jej udziału w odbudowie uszkodzonych włókien mięśniowych.

Jak przyjmować kreatynę?

Znając już profity wynikające z suplementacji kreatyną, wiemy doskonale, że przyda się ona nie tylko kulturystom, lecz również osobom parającym się innymi sportami i to nie tylko zawodowo. Dawkowanie tej substancji musi być dostosowane nie tylko do osobistych preferencji, ale i rezultatu naszego treningu. Powszechnie przyjęto, że najlepsze rezultaty uzyskamy, stosując 1 g kreatyny na 10 kg masy ciała, ale również popularna jest też formuła głosząca przyjmowanie każdego dnia po 5 g kreatyny.

Jaką kreatynę suplementować?

Jest wiele odmian kreatyny, lecz dwa najpopularniejsze warianty to monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny. Ten pierwszy typ jest nie tylko dokładnie przebadany, ale też naukowo dowiedziono jego skuteczność. Ostatnimi czasy zbliżone opinie powielane są na temat jabłczanu będącego połączeniem z dwoma bądź też trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego. Jednak tańszy koszt wytwarzania tego pierwszego wciąż powoduje, że jest to najpopularniejsza odmiana kreatyny.

Słowem podsumowania

Za sprawą niezwykle dokładnych badań dowiedziono, że kreatyna jest bezpiecznym suplementem. Chcąc uzyskać możliwie jak największe korzyści wynikające z korzystania z tej substancji, trzeba dawkować ją odpowiedni sposób oraz równolegle praktykować przemyślaną strategię treningową. Scalając oba te działania, zyskamy zdecydowanie więcej.