Strój triathlonowy – co wybrać i na co zwracać uwagę?

Strój triathlonowy przyda się wszystkim tym osobom, które w najbliższej przyszłości zamierzają wziąć udział w zawodach triathlonowych. Triathlon to nic innego, jak połączenie pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Do takich zawodów trzeba się odpowiednio przygotować, nie tylko pod kątem fizycznym i psychicznym, ale też wyposażając się w wysokiej klasy strój. Tym samym zawodnicy mają zdecydowanie większe szanse na ukończenie startu w wyznaczonym przez siebie czasie. 

Strój triathlonowy – co przyda się zawodnikom?

Profesjonalny strój triathlonowy składa się z wielu różnych elementów. Zawodnicy powinni wziąć pod lupę m.in.: 

  • koszulki triathlonowe, 
  • spodenki triathlonowe, 
  • koszulki kompresyjne, 
  • stroje rozpinane z przodu, 
  • biustonosze triathlonowe. 

Stroje są podzielone na wersję damską oraz męską, dlatego nie powinno być najmniejszych trudności z tym, aby dobrać dla siebie odpowiednie modele (kluczową rolę odgrywa właściwy rozmiar). Co istotne mogą posłużyć zawodnikom nawet przez kilka dobrych lat, ponieważ są tworzone z najwyższej jakości materiałów (np. poliester i elastan) i odznaczają się podwyższoną trwałością oraz wytrzymałością. 

Stroje triathlonowe występują obecnie w wielu różnych kolorach (np. niebieskim, czarnym, granatowym i zielonym), dlatego warto wziąć pod lupę wszystkie możliwości i na samym końcu zainwestować w tą najkorzystniejszą. W zdecydowanej większości przypadków posiadają w sobie kieszonki (np. na żele i niewielkie bidony na wodę). Dodatkowo stroje są rozciągliwe, elastyczne, oddychające i umiejętnie odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz. 

Stroje triathlonowe – o czym jeszcze należy pamiętać?

Strój triathlonowy posiada w sobie specjalnie zaprojektowaną wkładkę, która jest nie tylko miękka i wygodna, ale też chroni zawodnika przed podrażnieniami i rosnącym uczuciem dyskomfortu. Do wspomnianych wyżej elementów należy również dobrać odpowiednie obuwie triathlonowe (inne do jazdy na rowerze i inne do biegania). Najlepiej poprosić o wsparcie bardziej doświadczonych zawodników lub specjalistów z branży triathlonowej. 

Za strojami triathlonowymi przemawia wiele różnych zalet, w tym m.in. to, że pozwalają odpocząć mięśniom podczas wielogodzinnego wysiłku (triathlon to przecież dość czasochłonne wyzwanie), a do tego są odpowiednio dopasowane i szybkoschnące. Zastosowano w nich płaskie szwy, dzięki którym minimalizuje się ryzyko powstawania bolesnych otarć. Dobranie stroju powinno być uzależnione m.in. od stopnia zaawansowania danego zawodnika oraz wybranego dystansu.