Poznajmy bliżej trening uliczny – street workout

Street workout (trening uliczny) jest jedną z odmian treningu siłowego, wykorzystującą jako obciążenie własną masę ciała ćwiczącego. Sport ten najczęściej uprawia się na siłowniach zewnętrznych, na których znajduje się drążek do podciągania, poręcze do dipów, drabinki itp.

O street workoucie

Sport łączy w sobie budowanie sylwetki, siły, naukę podstawowych oraz bardziej zaawansowanych elementów gimnastycznych, a także dobrą zabawę i możliwość poznania bardzo ciekawych ludzi. Street workout różni się od siłowni rodzajem ćwiczeń. W tym sporcie zazwyczaj wykonuje się ćwiczenia, które oddziałują na kilka partii mięśniowych naraz, jak np. podciąganie, czy pompki. Na siłowni z kolei znacznie częściej można spotkać się ze sprzętem dostosowanym do ćwiczenia jednej konkretnej partii mięśniowej.

Street workout jest też sportem mniej kontuzjogennym, a bierze się to stąd, że po dobrej rozgrzewce i przy zachowaniu zdrowego rozsądku, rzadko kiedy jesteśmy sobie w stanie zrobić krzywdę naszą własną masą ciała. Jako rozgrzewkę możesz wykorzystać np. bieganie. Istnieją teorie, że w pewnym momencie w tym sporcie nie da się już rozwijać, gdyż osiąga się pewien limit możliwości, na jaki pozwala nam masa naszego ciała, lecz nie jest to prawda. W momencie, gdy ćwiczący street workout poczuje, że jest już bardzo zaawansowany i ciężko mu już progresować, może wyposażyć się w sprzęt dociążający jego masę, jak choćby kamizelka z ciężarem, by móc dalej zwiększać swoje możliwości i siłę. Sport świetnie nadaje się dla osób pragnących zdobyć ogólną sprawność fizyczną, równomiernie rozłożoną w całym ciele.