Leczenie w ośrodku leczenia uzależnień – kiedy jest konieczne?

Nie da się ukryć, że uzależnienie obecnie uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych. Uzależnić może nas dosłownie wszystko – od substancji psychoaktywnych, po tak prozaiczne czynności jak np. zakupy. Warto jednak wiedzieć, że każde uzależnienie jest inne i każde będzie miało indywidualny przebieg. Niemniej jednak zdarza się, że nawet jeśli osoba uzależniona stara się utrzymać pełną kontrolę nad swoim życiem, to jednak uzależnienie i tak weźmie górę. Wówczas niezbędna jest absolutnie profesjonalna pomoc. Często to właśnie ona będzie ostatnią deską ratunku, która pociągnie osobę uzależnioną „ku górze”. Kiedy więc leczenie w ośrodku jest konieczne?

Nie da się ukryć, że uzależnienie obecnie uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych. Uzależnić może nas dosłownie wszystko- od substancji psychoaktywnych, po tak prozaiczne czynności jak np. zakupy. Warto jednak wiedzieć, że każde uzależnienie jest inne i każde będzie miało indywidualny przebieg. Niemniej jednak zdarza się, że nawet jeśli osoba uzależniona stara się utrzymać pełną kontrolę nad swoim życiem, to jednak uzależnienie i tak weźmie górę. Wówczas niezbędna jest absolutnie profesjonalna pomoc. Często to właśnie ona będzie ostatnią deską ratunku, która pociągnie osobę uzależnioną „ku górze”. Kiedy więc leczenie w ośrodku jest konieczne?

Czy leczenie w ośrodku zawsze będzie koniecznością?

Okazuje się, że leczenie w ośrodku zamkniętym zwykle jest traktowane jako rozwiązanie ostatniej szansy. Okazuje się również, że jest to jak najbardziej zasadne. Wynika to z faktu, że uzależnienia rozwijają się w różnych stadiach. Jeśli uzależniony w porę zauważy, że dzieje się coś niewłaściwego i traci kontrolę nad własnym życiem, może udać się na dobrowolną terapię, którą prowadzą zwykle grupy wsparcia. Terapia uzależnień Szczecin czy w każdym innym mieście może odbywać się w formie otwartych spotkań, na które uzależniony będzie się regularnie stawiał. Można także skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, na zasadzie całkowitej dobrowolności. Jedynym warunkiem jest jednak to, że uzależnienie znajduje się w początkowej fazie. Wówczas istnieje jeszcze szansa na to, że osoba uzależnione będzie wstanie pokonać swoje najgorsze demony.

Kiedy nie obejdzie się bez pobytu w ośrodku leczenia uzależnień?

Tak naprawdę, nikogo nie da się zmusić do leczenia w ośrodku. Jednak są sytuacje, w których trzeba prywatny ośrodek leczenia uzależnień potraktować jako wyższą konieczność. Mowa tu przede wszystkim o momencie, w którym uzależnienie wchodzi w fazę krytyczną. Osoba nim dotknięta traci całkowitą kontrolę nad swoim życiem, a jej myśli niezmiennie krążą wokół tego, co uzależnia. Wyraźnie wycofuje się ona z życia społecznego i rezygnuje z obowiązków względem rodziny i pracy. Jest to wyraźny sygnał, że uzależniony potrzebuje profesjonalnej pomocy i wsparcia w wyjściu z nałogu. Takie ośrodki leczenia uzależnień prowadzą się intensywne działania, które mają doprowadzić do zerwania z problemem. Warto jednak wiedzieć, że finalny sukces leczenia nie zależy jedynie od wysiłków ośrodka. Duże znaczenie ma bowiem chęć i zaangażowanie samego pacjenta. Cały sukces leczenia skupia się więc w jego rękach.