Jesteś na diecie a nie chudniesz? Przeczytaj ten artykuł.

Jeżeli jesteś na diecie a waga stoi w miejscu ten artykuł jest dla ciebie. W tym artykule przedstawię powody dlaczego nie chudniesz mimo że jesteś na diecie oraz pokaże ci co możesz zmienić, aby dieta działała.

Największe błędy podczas odchudzania.

  1. Złe podejście do diety – Jeżeli zakładasz że dietę zaczynasz od konkretnego dnia i trwa ona przez np. miesiąc to zmień podejście. Jeżeli tak mówisz to muszę cię wyprowadzić z błędu na starcie. Nie można traktować diety jako krótkotrwałego epizody w życiu. Trzeba zmienić podejście do diety z typu: ,,Przemęczę się przez miesiąc i tyle”. Traktuj dietę bardziej jako zmianę nawyków żywieniowych, a później utrzymanie tej formy. Dieta to ma być styl życia i mamy patrzeć na nią jako zmiany wprowadzane na lata – dlatego zmiany muszą być wprowadzane stopniowo.
  2. ,,Dieta nie dla mnie” – To dieta ma być dopasowana dla ciebie, a nie ty masz się dopasowywać do diety. Gdy ty będziesz musiał się dostosować do diety istnieje ryzyko, że bardzo szybko odpuścisz. Nie warto stosować wymyślny jadłospis, zwłaszcza taki który zmienia nasze nawyki żywieniowe o 180 stopni. Warto skupić się na podstawach i konsekwentnie wprowadzać zmiany i poprawiać swoją dietę.
  3. Kierowanie się emocjami – Nie można pozwolić aby decyzję podejmowane przez nas podczas diety były kierowane emocjami. Mogą one dużo namieszać w naszej drodze do wymarzonej sylwetki. Nie podejmuj decyzji nagłych np. niezamierzone i spontaniczne ucinanie kalorii, ponieważ waga poszła w górę. Należy mieć na uwadze, że dynamiczne zmiany w wadze w większości nie dotyczą zmian na poziomie zatłuszczenia sylwetki. Są one spowodowane najczęściej przez wahanie w nawodnieniu organizmu, ilości treści jelitowej lub wahanie poziomu glikogenu.
  4. 100 procent albo nic – Takie podejście może zniweczyć nasz wysiłek. Konsekwentne zmienianie naszych nawyków żywieniowych małym krokami jest lepsze niż perfekcjonizm w diecie i zakazywanie sobie wszystkiego. Jedna wpadka w diecie nie powinna wzbudzać w nas poczucia winy. Czy tym bardziej nie powinna też ona być powodem żeby rzucić całą dietę ,,bo jak już raz nie wytrzymałem w diecie to całą dieta nie ma sensu”.
  5. Brak cierpliwości – musisz się nauczyć że dieta to ,,nie sprint, ale maraton”. Odchudzanie nietrwa tydzień, tylko to jest to proces. Wymaga on wytrwałości i cierpliwość w dążeniu do celu. Jeżeli po tygodniu nie widzisz efektów to nie oznacza, że ,,dieta nie działa.” To wymaga czasu.