Jak schudnąć i jak przytyć? Żywieniowe wskazówki ułatwiające zmianę wagi

Utrata masy ciała w postaci tkanki tłuszczowej, a także budowanie mięśni, to zazwyczaj duże wyzwanie dla organizmu. Jak poradzić sobie z nim najlepiej?

1. Zmiana masy ciała – dlaczego jest wyzwaniem?

2. Jak schudnąć i jak przytyć – praktyczne porady

3. Nabranie masy mięśniowej – na co uważać?

4. Utrata tkanki tłuszczowej – jak zadbać o uczucie sytości po mniej kalorycznych posiłkach?

Zmiana masy ciała – dlaczego jest wyzwaniem?

Ludzki organizm jest z jednej strony bardzo skomplikowany, a z drugiej strony wrażliwy i delikatny. Z tego powodu nie powinniśmy przy nim „majstrować” bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie gdy cierpimy na jakiekolwiek choroby. Zarówno utrata, jak i wzrost wagi to procesy wymagające czasu i regularnego działania. Istnieje wiele porad, jak szybko przytyć lub schudnąć, jednak jeżeli chcemy uzyskać długotrwały efekt, musimy zainwestować w to więcej, niż kilka tygodni czy miesięcy. To właśnie dlatego jakakolwiek zmiana naszej sylwetki jest tak dużym wyzwaniem i dlatego wiele osób z czasem rezygnuje, mimo zauważenia powolnych różnic.

Jak schudnąć i jak przytyć – praktyczne porady

Jeżeli zastanawiamy się, jak schudnąć lub przytyć w zdrowy sposób, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi, lecz wymagającymi systematyczności zasadami. Prezentują się one następująco:

  • nie spieszmy się: utrata lub przybranie na masie to duża zmiana dla organizmu, do której ten musi nawyknąć. Jeżeli udaje nam się zmienić swoją wagę w zakresie od 0,5 do 1 kilograma w ciągu tygodnia, to jest to bardzo dobry wynik który zagwarantuje nam trwałą różnicę;
  • pamiętajmy o zasadach zdrowego odżywiania: niezależnie od naszego celu powinniśmy zadbać o to, by w miarę możliwości jeść rzeczy, które wpływają na nas korzystnie. Dzięki temu nie tylko zmienimy masę naszego ciała, ale również poprawimy swoje zdrowie;
  • doceńmy aktywność fizyczną: ruch i ćwiczenia sprawiają, że nasze ciało jest jędrne i kształtne. Jest to szczególnie istotne, gdy planujemy dużo schudnąć lub przytyć;
  • nie wierzmy „dietom-cud”: pamiętajmy o tym, że ludzki organizm jest bardzo skomplikowany i nie ma jednej prostej, szybkiej metody na odwrócenie zmian, które powstawały w nim miesiącami czy latami. Decydując się na próbowanie cudownych diet, głodówek czy „magicznych” suplementów tylko oddalamy się od celu i jednocześnie zniechęcamy do prawdziwego zainwestowania czasu oraz wysiłku w nasze zdrowie i kondycję;
  • poszukajmy wsparcia u specjalisty: jeżeli mamy problem by zmienić swoją masę ciała, może mieć to nie tylko podłoże w postaci naszych nawyków, ale także chorób o których nie wiemy. Z tego powodu zawsze warto zdecydować się na konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Nabranie masy mięśniowej – na co uważać?

Jeżeli planujemy zdrowo przytyć i zwiększyć naszą masę mięśniową, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by nasza wysoka aktywność fizyczna nie pochłaniała całej energii, jaką dostarczamy organizmowi. Plan treningowy powinien być dobrany specjalnie pod nasz plan żywieniowy, który musi zakładać niewielki dodatni bilans energetyczny. Warto również pamiętać, aby nie przesadzać z treningiem, by mięśnie miały czas na regenerację i zwiększenie swojej masy oraz objętości.

Utrata tkanki tłuszczowej – jak zadbać o uczucie sytości po mniej kalorycznych posiłkach?

Jednym z największych problemów, z jakimi borykamy się przy diecie redukcyjnej, jest poczucie głodu. Jeżeli spożywaliśmy dotąd dużo produktów przetworzonych, musimy mieć świadomość, że nasze ciało potrzebuje czasu by się od nich odzwyczaić. Dobrym pomysłem na zwiększenie objętości posiłków jest także wykorzystywanie niskokalorycznych produktów – ich niska wartość energetyczna sprawia, że możemy zjeść ich więcej i tym samym bardziej się nasycić. Dobry dietetyk online powinien też wziąć to pod uwagę przy tworzeniu planu żywieniowego, tak aby łatwiej było nam osiągnąć nasz cel.